Léčba s antibiotiky – Jak dostat tělo znovu do formy ?

9. 5. 2023

fit

Info Box

Udržování rovnováhy zdravé střevní flóry - komplexního společenstva mikroorganizmů, které žijí v zažívacím traktu - je zásadní, ale stále přehlíženou složkou lidského zdraví. I když nástup antibiotik prodloužil věk dožití, naše nadměrné a často zbytečné používání těchto léků má nepříznivé a dlouhodobé zdravotní důsledky.

„Antibiotikum“ se doslovně překládá jako „proti životu“ a jejich cílem je odstranit „škodlivé“ bakterie, které jsou zodpovědné za vaši chorobu. Antibiotika ale nejsou selektivní v tom, které bakterie ničí, a v důsledku toho zabíjejí i „dobré“ bakterie. Tento fakt je důležitý, protože tyto prospěšné bakterie podporují váš imunitní systém, chrání vás před chorobami a infekcemi, pomáhají vám trávit a zpracovávat potraviny, napomáhají vstřebávání živin a eliminují odpad. Víme, že nejméně 70 % našeho imunitního systému se nachází v našich střevech. Po antibiotikách je bohužel narušena přirozená rovnováha mezi prospěšnými a patogenními (choroboplodnými) bakteriemi. Co tedy můžete udělat, abyste tuto nerovnováhu napravili a obnovili po antibiotikách?

Info Box

Krok 1 – Spánek a méně stresu

Vaše tělo se v průběhu spánku uzdravuje a regeneruje, což dělá spánek jedním z nejdůležitějších kroků pro zdravou imunitu a léčbu. Při nedostatku spánku se váš imunitní systém není schopný uzdravit a ochránit dostatečně vaše tělo. Zároveň se zvyšují i hladiny kortizolu, v důsledku čeho se boj imunitního systému s chorobou oslabuje a zotavování se zpomaluje.

Tipy pro spánkovou hygienu:

Vyhněte se kávě a čaji po 17:00 hod.
Omezte kouření a alkohol
Vypijte teplý mléčný nápoj před spaním (např. mléko s medem)
Vypněte elektroniku dvě až tři hodiny před spaním
Vyhněte se násilným nebo stresujícím knihám
Poslouchejte jemnou hudbu
Dopřejte si teplou sprchu nebo koupel
Meditujte
Vykonávejte dechová cvičení

Stres má velmi negativní vliv na proces uzdravování. Identifikujte stresové faktory ve vašem životě, a pokud je to možné, minimalizujte je nebo je odstraňte. Stres uvádí tělo do bojového režimu, který zhoršuje proces regenerace. Po nemoci se postupně vraťte do pracovního života, ale začněte pomalu. Zkoušejte různé relaxační nebo meditační cvičení na uklidnění mysli i těla, například meditace, kreslení, čtení nebo psaní.

spanek

Info Box

Krok 2 – Zdravá strava

Každý den potřebujete do sebe dostat vysoké dávky vitaminu C. Nastavte si jídelníček tak, aby denně obsahoval aspoň 2 typy ovoce a 5 druhů zeleniny. Zahrnout byste měli hlavně citróny, pomeranče, papriky, jahody, rajčata a brokolici. Důležité jsou i potraviny s vysokým obsahem vitamínu E, jako ořechy, špenát, dýně, avokádo a ostružiny. Vyhněte se cukru a jiným jednoduchým uhlohydrátům. Toto by mělo být všeobecné pravidlo, ale je obzvlášť důležité při zotavovaní se z infekce a po léčbě antibiotiky. Patogenní nebo „špatné“ baktérie milují cukr. Vyhýbání se cukru a jednoduchým sacharidům (potraviny, které se lehko mění na cukr – sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo) vám pomůže zbavit se škodlivých bakterii. Zkuste zařadit do vaší stravy fermentované potraviny. Jejich konzumací jste vystaveni větší rozmanitosti prospěšných bakterií. Tato rozmanitost je klíčová pro udržování imunitního systému. Zkuste například kysané zelí, kimchi, kombuchu nebo jinou kvašenou zeleninu či ovoce. Jestliže však s konzumací fermentovaných potravin teprve začínáte, konzumujte nejdříve menší množství.

zdravá strava

Info Box

Krok 3 – Cvičení

Cvičení může změnit střevní mikroflóru a podpořit celkové zdraví. Mírné cvičení zároveň pomáhá snížit stres, který má negativní vliv na imunitní systém. Když se začnete cítit lépe a zdravěji, začněte postupně s pohybem. Pravidelným pohybem stimulujete imunitní systém k budování buněk a tím k větší ochraně proti onemocnění. Začněte nejprve zlehka a mírně. Každý druhý den si odcvičte aspoň 30 minut. Ze začátku stačí i rychlejší procházka NA čerstvém vzduchu nebo jóga. Cvičení také uvolňuje endorfiny (hormony štěstí), které potlačují bolesti a vyvolávají pocity radosti a potěšení. Nejdůležitější je však poslouchat svoje tělo. Pokud pociťujete, že je ještě slabé, dopřejte mu odpočinek a nevrhněte se hned do fitka. Raději ještě chvíli poležte a s cvičením začněte postupně.

Tipy na cviky:

Jóga
Pilates
Běh
Rychlá chůze
Jízda na kole

beh

Info Box

Krok 4 – Doplnění správných bifidobakterií a laktobacilů  

Antibiotika hrají rozhodující úlohu při ničení škodlivých baktérií, ale protože ničí infekce, mohou způsobit vedlejší poškození prospěšných bakterií ve vašem střevu, což může mít za následek několikadenní průjem – nebo dokonce týdnů – potom, kdy přestanete léky užívat. Jak tedy získat výhody antibiotik bez nepříjemných vedlejších účinků na žaludek a střeva? Po dobu užívání antibiotik a po jeho ukončení je nutné užívat správné bifidobakterie a laktobacily - pomáhají udržovat rovnováhu střevní flóry, snižují vedlejší účinky a zabraňují růstu „zlých“ bakterií v průběhu terapie a po ní. Nasaďte si proto doplněk stravy GS SUPERKY ANTIBIO 40  v průběhu i po užívaní antibiotik. Obsahují unikátní komplex 9 odolných kmenů laktobacilů a bifidobakterií. V denní dávce dodají tělu 40 miliard mikroorganizmů, které se postarají o zdravou mikroflóru ve střevech. Doplňují důležité prospěšné bakterie, které příznivě účinkují na zdraví. Přecházejí přímo do tenkého střeva, kde mají vliv na bakteriální složení.  Jejich součástí je i organicky vázaný selen, který podporuje oslabenou imunitu, čímž chrání tělo před nemocemi a viry. Doplněny jsou o prebiotika, které jsou potřebné na výživu laktobacilů a bifidobakterií, pro jejich růst a účinek v organizmu. Pro dosažení celoročně zdravé střevní mikroflóry by se měly GS SUPERKY ANTIBIO 40 užívat pravidelně, aby se podpořil růst prospěšných baktérií ve střevech. Díky svému složení jsou vhodné pro dospělé, děti, těhotné i kojící ženy a pro diabetiky. Dostupné v lékárně nebo na www.gsklub.cz