Jak obnovit střevní mikroflóru

5. 5. 2023

jak obnovit strevni mikrofloru

Info Box

Prostředí a životní styl se staly neuvěřitelně škodlivými pro mikrooganizmy, které tvoří lidskou mikroflóru. Poškozování může začít již po narození. Mikroby, se kterými se narodíme, pocházejí hlavně z porodních cest naší matky. Tvoří základ naší celoživotní mikroflóry. Jsme jimi obalení zevnitř i zvenku. Rychlá doba, modernizace, technologie a hlavně životní styl mohou složení mikroflóry změnit a rovnováhu narušit, což má za následek trávicí problémy, průjmy a bolesti.

Co to je střevní mikroflóra?

Naše střevní mikroflóra žije v tlustém střevě a je domovem nejrozmanitějších bakterií. Je to proto, že na rozdíl od jiných částí těla je náš trávicí trakt otevřený ekosystém, který je více vystavený vnějšímu prostředí než kterákoli jiná část těla. Střevní mikroflóra může být formovaná záležitostmi, jako jsou pohlaví, věk, geografické a sociálně-ekonomické podmínky, strava a zdravotní podmínky. To také znamená, že střevní mikroflóra každého člověka bude jiná a bude ovlivněna různými faktory.

Dobré zdraví střev a bakterií

Dlouho se věřilo, že všechny bakterie jsou špatné, takže jestliže se teď ptáte: „Jsou bakterie prospěšné?“, potom nejste sami. Ve skutečnosti teď víme, že některé bakterie jsou pro nás dobré a jiné nás ohrožují. Naše střevní mikroflóra je domovem biliónů bakteriálních buněk, které pro naše zdraví dělají mnoho práce. Při narození a v průběhu dětství trénují náš imunitní systém. Dospělým produkují důležité látky, které udržují střevní výstelku zdravou a bojují proti mikrobům, ze kterých by nám mohlo být zle. Aby naše střevo zůstalo šťastné a zdravé, závisí to na mikrobiální diverzitě. V zásadě musí existovat mnoho různých typů mikrobů, které žijí společně. Pokud to tak není, vede to k poruše rovnováhy, ve které není dostatek rozmanitosti a některé bakterie se mohou množit mimo kontrolu.
Když dojde k nerovnováze mezi dobrými a špatnými bakteriemi, mikroflóra se podráždí, což má dopad na trávení, střevní výstelku a dokonce ovlivní i náladu a zdraví mozku.

strevni mikroflora2

Info Box

Střevní bakterie a imunita

Převaha špatných bakterií může dramaticky ovlivnit imunitu a poskytnout prostor rozvoji infekcí, onemocnění a chronických chorob. Střevo je první komunikační linkou mezi vnějším prostředím a imunitním systémem. Oba společně regulují reakci našeho těla na škodlivé patogeny. Střevní mikroflóra, plná dobrých bakterií, informuje buňky imunitního systému, že ne každý „cizí“ mikroorganizmus je škodlivý a je potřeba na něj zaútočit. Když imunitní systém a střevo spolupracují, věci fungují hladce. To podporuje růst prospěšných bakterií, což zlepšuje imunitu a funkci střev. Vytváří silnější reakce na patogeny a zároveň dělá tělo odolnějším vůči přirozeným střevním bakteriím. Ale když je střevní mikroflóra nevyrovnaná, nemůže správně komunikovat s imunitním systémem, což má za následek, že naše tělo útočí na své vlastní zdravé buňky. V dnešní době si vnějšími vlivy více a více zasahujeme do rovnováhy střevní mikroflóry, čím si i oslabujeme imunitu, což má za následek častější onemocnění, záněty a infekce.

Antibiotika – ničitelé mikroflóry

Jedním z příkladů jsou antibiotika. Za posledních 70 let zachránila milióny životů. Měli bychom si však být vědomi toho, že by se neměla považovat za příležitostný lék, ale brát je jako poslední možnosť. Antibiotika fungují jako jaderná bomba. Nezastaví se před špatnými bakteriemi a neléčí virové infekce, které je často téměř nemožné odlišit od bakteriálních. Místo toho antibiotika zabíjejí i dobré bakterie, které jsou potřeba, protože pomáhají tělu bojovat s infekcí. Odstraní všechny bakterie, jak špatné, tak i dobré. Představují největší hrozbu pro naši střevní mikroflóru. Mnoho lidí pociťuje též mírné až závažné vedlejší účinky antibiotik, zejména když je jejich imunita už narušená a oslabená.

Běžné vedlejší účinky antibiotik
• průjem
• kvasinkové infekce
• plynatost
• zvracení
• nevolnost
• zácpa

I když jsou antibiotika velmi účinná při odstraňování bakteriálních infekcí, je důležité přijmout potřebná opatření na posílení střevní mikroflóry, protože uchovávání dobrých baktérií je stejně důležité jako likvidace špatných.

Info Box

Jak si napravit střevní mikroflóru

Jestliže chceme docílit zdravého střeva, musíme navrátit a udržet rovnováhu dobrých bakterií. Důležité je zaměřit se na jídla, která obsahují velké množství vlákniny a antioxidantů. Vláknina podporuje růst dobrých bakterií. Při její konzumaci produkuje naše střevo mastné kyseliny, které pomáhají při růstu buněk pokrývajících sliznici tlustého střeva. jejich funkcí je potlačovat záněty a bojovat proti chorobám. Do jídelníčku je potřeba přidat více zeleniny a ovoce s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou borůvky, jahody, maliny, kiwi, avokádo, zelí, kapusta, fazole, červená řepa a špenát. K zdravým střevům, a teda i ke zdravému tělu, je potřebný i pohyb. Cvičení a sport nás udrží v kondici a zlepší rovnováhu střevní mikroflóry. Člověk by měl cvičit každý druhý den aspoň 30 min. Není třeba si lámat hlavu nad ošklivým a chladným počasím – indoorové cvičení jako jóga, pilates, fitness nebo plavání splní svůj účel!

joga

Info Box

Obnova střevní mikroflóry

Na posílení dobrých bakterií, které pomáhají udržovat tělo zdravé a správně fungující, je tu doplněk stravy GS SUPERKY Probio. Obsahuje unikátní komplex 9 kmenů laktobacilů a bifidobakterií – ty se dostanou přímo do tenkého střeva, odkud začnou v plné sile plnit svou úlohu. Důležité je zaměřit se nejen na jejich rozmanitost, ale také na jejich sílu. Doplněk GS SUPERKY Probio obsahují v denní dávce 21 miliard mikroorganizmů, které zabezpečí rovnováhu ve střevech, čímž tělu dodají potřebné množství dobrých baktérií. GS Superky Probio zároveň obsahují i organicky vázaný selen, který podporuje oslabenou imunitu. Součástí balení jsou i prebiotika, která jsou důležitá pro růst a účinek probiotik v organizmu. V dnešní době je potřeba brát probiotika pravidelně, aby se střevní mikroflóra obnovila. S moderním životným stylem, rychlým stravováním, různými léky a antibiotiky je čím dál více ohroženo množství dobrých bakterií. Jejich pravidelné užívání vede k lepší kondici, zdraví a k posílení imunity. GS SUPERKY Probio jsou, díky svému složení, vhodné pro dospělé, děti, těhotné i kojící ženy i pro diabetiky. Dostupné v lékárně nebo na www.gsklub.cz.